Wstęp

Po ostatniej katastrofie wojennej nie zachowało się w naszym kraju zbyt wiele zabytków kultury. Wśród tych, które dotrwały do dnia dzisiejszego przeważają obiekty o charakterze sakralnym.

Współcześnie coraz bardziej doceniamy historię regionalną i przywiązujemy dużą uwagę do kultury regionalnej. Celem prezentowanej pracy jest przedstawienie mało znanych kart z historii i kultury regionalnej.

Tematem niniejszej pracy jest historia kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe, najcenniejszego zabytku ziemi ujazdowskiej, który do chwili obecnej nie doczekał się żadnego poważniejszego opracowania.

Prezentowana praca dotycząca historii ujazdowskiego kościoła składa się z trzech części.

W pierwszej części pracy przedstawiono historię Ujazdu, na której tle toczą się dzieje związane z historią kościoła.

Druga część poświęcona jest historii parafii w Ujeździe do czasu wybudowania kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i po powstaniu kościoła.

W trzeciej części prezentowane są dzieje budowy i rozbudowy kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, przedstawiono charakterystykę i opis bryły kościoła oraz zamieszczono inwentarz wyposażenia kościoła.

Pisząc niniejszą pracę korzystałem z dwóch opracowań źródłowych - Kroniki Kościoła w Ujeździe i Dziejów Jaryszowa napisanych przez ks. Bernarda Gerlica zawierających również historię dekanatu ujazdowskiego. Opierałem się także na napisanej z okazji 700 lat Historii Ujazdu V. Loewa. Korzystałem również z trzech monografi dotyczących miasta. Pierwsza z nich Z. Szulca i W. Dziewulskiego powstała w 750 rocznicę Ujazdu. Dwie następne to prace K. Heffnera i R. Morawca. Wykorzystałem także dwie pozycje z zakresu historii sztuki - T. Chrzanowskiego i M. Korneckiego Sztuka Śląska Opolskiego oraz Katalog zabytków sztuki w Polsce.

Składam serdeczne podziękowania proboszczowi parafii ujazdowskiej, ks. prałatowi Wernerowi Szygule za udostępnienie materiałów w postaci dokumentów i opracowań oraz wnikliwe uwagi na temat pracy.